Test TAMRON 35 F/1.4 SP Di USD
(model F045)

Porovnání

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. Případné použití těchto snímků k jakémukoliv účelu podléhá autorskému právu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz


3.8.2019

Všechny dosavadní testy objektivů zde

Krátké porovnání objektivů Tamron, Nikon a Sigma - pokračování testu objektivu
Tamron SP F/1.4 SP Di USD

Objektivy Nikon a Sigma pro tento test zapůjčila půjčovna fototechniky.
Objektiv Tamron zapůjčil dovozce - Penta CZ s.r.o.
 Děkuji!

V tomto pokračování testu objektivu Tamron SP 35 F/1.4 SP Di USD se zaměříme na porovnání jeho vlastností a obrazové kvality ve srovnání s jeho největšími, a také společnými vlastnostmi jedinými, konkurenty:

Oficiální označení objektivu Světelnost Hmotnost g Filtr mm Cena

Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art (2012)

1.4

665

67

21 990

Tamron 35mm f/1.4 SP Di USD (2019) 1.4 815 72 26 990

Nikon 35mm f/1.4 AF-S G (2010)

1.4

601

67

45 490

V testu samotného objektivu Tamron 35 /F1.4 jsem uváděl pouze MTF křivky, pro názornost zde porovnání křivek zopakuji:

Tamron 35/1.4

Sigma 35/1.4

Nikon 35/1.4

Papírově to vypadá, že Tamron má jednoznačně a s převahou jak v rozlišení, tak přenosu kontrastu, velký náskok. Uvidíme, zda se tyto rozdíly projeví na reálných fotografiích.

 Mechanické provedení a příslušenství

Nemohu říci, že by se objektivy nějak zásadně lišily kvalitou zpracování či chodem jednotlivých prvků ovládání. Otáčením prstence ostření se liší Sigma a Tamron od Nikonu směrem otáčení - u Sigmy a Tamronu otáčíte směrem k nekonečnu doleva, u Nikonu doprava. Tamron má ze všech tří nejširší prstenec pro ostření a má také nejjemnější chod - tedy největší dráhu. Všechny objektivy mají nejkratší zaostřitelnou vzdálenost cca 30 cm. Tamron má nejvyšší hmotnost, velikost a také větší průměr filtru než Sigma a Nikon. Sigma nemá jako jediná z trojice těsnící gumový kroužek u bajonetu. Tamron nemá v bajonetu páčku pro mechanický přenos clony do objektivu. Všechny tři objektivy jsou vybaveny jediným přepínačem pro automatické a ruční ostření.

 Ostrost

Nikon Z7 + FTZ adaptér, stativ, dálková spoušť, RAW - převod do JPG 90% kvality v programu Capture NX-D se zapnutým automatickým odstraňováním aberace, WB sluníčko, odstranění vinětace: vysoké, předvolby Picture Control: Živé, Rychlé doostření 0, Doostření +4, Doostření ve středním rozsahu +2, Zřetelnost +1, Kontrast Jas Sytost - 0. Samozřejmě pro všechny snímky stejné.  Všechny výřezy jsou 1:1, na mém monitoru odpovídají velikosti fotografie 120 x 180 cm.
Pod výřezy ze středu obrazu je umístěn originální snímek v JPG.

Střed obrazu
Clona/objektiv Tamron Sigma Nikkor
1.4
2
2.8
4
5.6
8
11
16

Nejostřejší na nejnižších clonách je Tamron, při cloně 4 jej dohání Sigma a na cloně 5,6 Nikkor, který ovšem ostrosti Tamronu a Sigmy nikdy nedosáhne. Na cloně 16 je Sigma ostřejší než Tamron. V ostrosti ve středu obrazu vítězí Tamron, na druhém místě Sigma, na třetím Nikkor.

Levý horní roh obrazu
Clona/objektiv Tamron Sigma Nikkor
1.4
2
2.8
4
5.6
8
11
16

Ačkoliv by se opticky mohlo zdát, že Tamron je v rohu na nejnižších clonách nejostřejší (snímky mají lepší přenos kontrastu a asi i menší vinětaci), nemusí tomu tak být. Pokud porovnáte snímek na cloně 1,4 s Nikkorem, zjistíte, že Nikkor má lepší vykreslení tyček na zábradlí i židli - protože ty tyčky jsou souvislé. Tamron se snaží "doostřit neostré", čímž se z příček na židli stal takový přerušovaný vzor. Zmínil jsem se o tom již při testu samotného Tamronu, kde jsem poukázal na jakési doostřování neostrých částí obrazu formou jakýchsi "mikročoček". Ve skutečnosti je tedy ostrost snímků v tomto rohu obrazu s Nikkorem srovnatelná. Sigma dosahuje srovnatelné ostrosti až někde kolem clony 8. Pokud ovšem zhodnotíme snímky jako celek, umístí se těsně na prvním místě Tamron, následován Nikkorem a Sigmou.

Pravý dolní roh obrazu
Clona/objektiv Tamron Sigma Nikkor
1.4
2
2.8
4
5.6
8
11
16

Pravý dolní roh - platí co u levého horního rohu, pouze zde vede suverénně (mimo clony 16, kde je Sigma trochu ostřejší), Tamron, následovaný Nikkorem a na posledním místě v ostrosti se umístila Sigma.

Závěr: 1. místo - Tamron, 2. místo - Nikkor, 3 místo - Sigma (Sigma si jej vysloužila hlavně sníženou ostrostí na nízkých clonách)

Zajímavý graf jsem objevil zde. Mimo tří zde testovaných objektivů je tam navíc ještě Canon’s 35mm f/1.4L II (červená čára). Tento graf víceméně potvrzuje i výsledek z testovacích snímků výše.

Při testování jsem zjistil zajímavou věc. To, že ohnisková vzdálenost uvedená na objektivu se u různých objektivů může trochu lišit, vím. Ale takové rozdíly mne vážně překvapily. Nejširší úhel záběru má Sigma, nejužší má Nikkor. Ale všechny mají na objektivu napsáno: 35 MM :).

 Odolnost na protisvětlo

 

Clona/
objektiv
Tamron Sigma Nikkor
5.6
16
 

Pouze u Sigmy je vidět na cloně 16 větší zelený světlejší pruh a dá se přepokládat, že její odolnost na odlesky bude menší. Ale to by bylo hodně zkoumání, z jakého úhlu bude dělat každý objektiv největší odlesky - konec konců jsou většinou vidět v hledáčku.

Závěr: Z tohoto těžko říci, na tomto konkrétním snímku se objevil závoj jen u Sigmy, ale na jiných snímcích tomu může být jinak. Tak alespoň vzhled hvězdiček :)

 Rychlost a spolehlivost automatického ostření

Přesnost ostření - ve spolupráci s fotoaparátem Nikon Z7 těžko o nějaké nepřesnosti zaostření hovořit.

Rychlost ostření - všechny tři objektivy jsou vybaveny ultrazvukovým ostřením. Test: nastavení objektivu na "nekonečno" s přeostřením na cca 30 cm:

Nikon Z7 přes FTZ adaptér:  Nejrychleji ostřil Nikkor, poté Sigma a Tamron.

Nikon D5: Nebyl jsem schopen zjistit nějaké rozdíly v rychlosti ostření.

Závěr: Rozdíly v rychlosti ostření nejsou v praxi nijak výrazné, Tamron je pocitově pomalejší pouze na fotoaparátu Nikon Z7.

 Aberace (chromatická vada)

Výřezy (1:1) odpovídají na mém monitoru tiskové velikosti fotografie cca 120 x 180 cm! Ať již bylo automatické odstranění aberace při zpracování RAW snímku vypnuté nebo zapnuté, na snímcích se to nijak neprojevilo, proto jsou všechny snímky převedeny do JPG s automatickým odstraněním aberace v Capture NX-D. Všechny snímky jsou pořízeny na clonu 1.4.

  Tamron Sigma Nikkor
Originální snímek 1
V místě zaostření
Originální snímek 2
Za rovinou ostření
Před rovinou ostření

Závěr:  V rovině zaostření je na tom nejlépe Tamron, nejhůře Nikkor. Mimo rovinu zaostření je na tom s mírným náskokem nejlépe opět Tamron a nejhůře opět Nikkor.

 Bokeh aneb podání neostrých oblastí

Výřezy (1:1) odpovídají na mém monitoru tiskové velikosti fotografie cca 120 x 180 cm! Výřezy jsou z originálních snímků číslo 2 - viz Aberace.

  Tamron Sigma Nikkor
Střed obrazu
Okraj obrazu

Závěr: No, těžko se určuje nějaký vítěz, každému se může líbit něco jiného. Ale opět se mi zdá, jako kdyby se Tamron snažil doostřit neostré a tak neostré části obtáhne výraznějšími konturami než ostatní dva objektivy, což se projeví při určité vzdálenosti jako druhý obrys.

Zleva doprava: Tamron, Sigma, Nikkor, výřezy 1:1 :

Kdybych si měl vybrat objektiv jen na základě bokehu, aneb vzhledu neostrých částí obrazu, vybral bych asi Nikkor, připadá mi nejpříjemnější (a pominul bych jeho cenu).

 Závěrečné hodnocení

Tento test není vyčerpávající a možná nehodnotí jiné vlastnosti objektivů, které pokládáte osobně za významné. Časová náročnost takového testu překračuje mé možnosti. Ale většině fotografů snad bude stačit výše uvedené srovnání, protože vlastnosti jako vinětace nebo zkreslení asi nebude pro výběr objektivu rozhodující - to jsou záležitosti, které lze velmi dobře kompenzovat v grafickém editoru.

Za mne:

Tamron je nejostřejší objektiv ze všech tří s dost výrazným náskokem, má nejmenší aberaci a výbornou odolnost na protisvětlo, je utěsněný proti prachu a vlhkosti. Je nepatrně větší a má také vyšší hmotnost. Pouze podání neostrých oblastí není tak hezké jako u Nikkoru, od Sigmy se celkově tolik neliší.

Sigma je tak trochu rozpačitý objektiv. Na nejnižších clonových číslech je méně ostrá než Nikkor zvláště v okrajových částech obrazu, aberace je na průměrné úrovni, bokeh plus minus srovnatelný s Tamronem. Objektiv postrádá těsnící kroužek bajonetu. I hmotností se pohybuje uprostřed.

Nikkor je mimo středu obrazu a clonového čísla 1,4 vždy ostřejší na středních clonových číslech než Sigma a téměř vždy méně ostrý než Tamron, ale drží s ním většinou dosti statečně krok. Má nejhezčí podání neostrého pozadí. A má bezkonkurenčně nejvyšší cenu.

Pokud si chcete udělat rozbor vlastní, máte k dispozici všechny snímky, ze kterých jsou výše uvedené výřezy, v plném rozlišení pro vlastní zkoumání.

 

Testy objektivů jsou vždy prováděny na konkrétním objektivu, většinou z běžné maloobchodní sítě. Nedá se vyloučit, že test jiného kusu stejného objektivu může dopadnout mírně odlišně a skutečně za to nenesu odpovědnost:)

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :)

 

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

NAVRCHOLU.cz