JPG nebo RAW?

 

2006, aktualizace 2023

V souvislosti s testováním objektivu Nikkor 80-200 F2,8 AF D ED jsem pořizoval fotoaparátem Nikon D2x snímky současně do formátu RAW (NEF) a nejvyšší kvalitu JPG (Fine). V mnoha konferencích se vedou debaty o tom, který program je nejlepší na převod formátu RAW např. do JPG. V úvahu jich pro Nikony nepřipadá zase tak mnoho: nejznámější jsou např. Zoner Photo Studio 8, Adobe Photoshop, Bibble, Capture One, Raw Shooter, Nikon Capture a jistě přibudou časem i další. Porovnávat objektivně tyto programy je dost složité na testovací podmínky - většina jich před konverzí z Rawu do JPG nabízí celou řadu úprav - i když ponecháte výchozí nastavení daného programu pro převod, stále je to "nějaké" nastavení. Nechme stranou náročné porovnávání všech dostupných programů a zkusme jenom malý test s nejdostupnějšími programy a porovnejme tyto varianty:

1. přímo fotografovaný snímek do formátu JPG nejvyšší kvality
2. přímo fotografovaný snímek do formátu RAW (compressed) z následným převodem do JPG v Zoner Photo studio 8 s nejvyšší kvalitou.
3. přímo fotografovaný snímek do formátu RAW (compressed) z následným převodem do JPG v programu Nikon Capture - verze 4.4. s nejvyšší kvalitou (v NC proveden výřez v RAWu a ten přímo uložen do JPG).
4. Snímek ve formátu NEF otevřen v Adobe Photoshop 7.0, proveden výřez, převeden na 8bitů a uložen v maximální kvalitě JPG.
5. Snímek otevřen v Nikon View 6.2.7 - Nikon Editoru, proveden výřez a ten uložen v maximální kvalitě JPG.

Ve všech případech se jedná o snímky, které nejsou žádným způsobem upravované. I když v tomto minitestu jde pouze o množství detailů, tedy ostrost snímku, potěší, že tonálně jsou všechny fotografie vyrovnané a k žádným odchylkám v barevném podání nedošlo. A co nám z malého testu vyplývá? Otevření snímku v programu Zoner Photo Studio 8 a jeho uložení do JPG je prakticky totožné s přímo fotografovaným snímkem do formátu JPG. Jemné rozdíly se sice najdou, ale nejsou podstatné (řekl bych ve prospěch přímo foceného snímku do JPG). I když firma Zoner označuje převod do JPG z NEF pouze jako "náhled", je kvalita ve srovnání s přímo fotografovaným snímkem do JPG velice dobrá!Ovšem snímek uložený do JPG z programu Nikon Capture je již něco jiného - nárůst ostrosti je výrazný. Samozřejmě bude nejvíce patrný na velkých formátech fotografiích. I poslední dvě verze převodu (z programu Nikon Editor - co je součást Nikonv View a Adobe PS 7) jsou kvalitnější než první dvě varianty.

Závěr: Je vidět, že trocha práce navíc při snímání do formátu RAW se vyplatí. Pokud bychom měli pomyslně udělat jakýsi žebříček ve spojení kvalita-finanční dostupnost, vyjde mi následující:

1. Přímo fotografovat do nejvyšší kvality JPG - nic to nestojí, ale kvalitu lze dalšími způsoby dosáhnout větší

2. Fotografovat do formátu NEF a převod provést v programu Nikon View - kvalita velice dobrá, program je součástí balení fotoaparátu, nastavení převodu do JPG a doladění obrázku v NEF je ovšem velmi omezené (časem vydá Nikon dokonalejší programy).

3. Fotografovat do formátu NEF a převod provést v programu Zoner - ZPS 8 - snad jedině, pokud nemáte instalován Nikon View, kvalitu ovšem obdržíte o málo horší či srovnatelnou než v bodu 1, ovšem ZPS 8 si musíte koupit (ale je to velmi dobrý program na rychlé úpravy, takže velmi mnoho uživatelů jej má stejně nainstalovaný).

4. Fotografovat do formátu NEF a převod provést v programu Nikon Capture - jednoznačně nejkvalitnější výsledek s rozsáhlými možnostmi nastavení úprav snímku ještě před převodem do JPG (či TIFF) - program sice musíte zaplatit (no někdo ne, že), ale výsledky stojí za to. Současně je to ale také časově nejnáročnější varianta - pokud provedete na snímků ve formátu RAW před převodem více úprav - např. vyvážení bílé barvy, úpravu histogramu, odstranění šumu, výřezy apod., připravte se na to, že jeden snímek může převádět NC do zvoleného formátu 1 až 2 minuty! A to měřeno na počítači P4, 3GHz, 4GB RAM (stačí 2 GB, program si více nevezme). Převod využije procesor na 100%, proto během převodu nelze na počítači prakticky provádět žádné náročnější operace, max. tak brouzdání po internetu - nové verze programu Nikon Capture budou jistě pracovat rychleji, ale zase naroste kvalita snímků.

5. Fotografovat do formátu NEF a převod provést v programu Adobe Photoshop - připravte se na občasné problémy se sháněním toho správného plug-inu či aktualizované verze PS. PS je jednoznačně nejdražší program z našeho přehledu a legálně si tento program pro domácí nevýdělečné použití zakoupí asi málokdo.

A ideální kombinace? Nastavit na fotoaparátu současné pořízení snímků do formátu NEF + nejvyšší kvalita JPG (označovaná jako Fine) a zakoupit si větší kartu - naštěstí jejich cena neustále klesá. Tak získáte nejlepší výchozí podmínky pro další úpravy snímků dle účelu jejich použití:
- nejrychlejší postup - vezmete JPG, otevřete v Zoner PS8, uděláte rychlé úpravy a vytisknete
- nejvalitnější postup - vezmete NEF, otevřete v programu Nikon Capture, uděláte všechny úpravy, které vám tento program umožní - a je jich hodně - a uložíte buď ve formátu JPG v maximální kvalitě nebo formátu TIFF (pro ještě lepší kvalitu) a případné další úpravy provedete v programu Adobe Photoshop.

Jistě vám nyní chybí pohled na originální snímky - zde jsou a po kliknutí na náhled si je můžete stáhnout pro vlastní bádání.

 

Přímo pořízený snímek D2x - nejvyšší kvalita JPG

 

Přímo pořízený snímek D2x - compressed NEF

Aktualizace 2023

Doba pokročila, ale na principu se nic nemění. Z hlediska ostrosti je dnes prakticky jedno, jestli fotíte do formátu JPG přímo nebo převádíte snímky z formátu RAW, protože většina dnešních programů si s formátem RAW poradí velmi dobře. Dnes už jsou nové verze Photoshopu jen na předplatné, stejně jako ZonerX, ale stále existují i programy, které se může natrvalo koupit. Hodně fotografů dnes pracuje v Lightroom editoru nebo třeba v DxO apod. Také Nikon měl nejdříve placenou verzi programu Nikon Capture, poté bezplatnou verzi Capture NXD (která dokáže převádět RAWy ještě z Z6 a Z7 stáhnout si ji stále můžete zde) a nyní novou bezplatnou verzi Nikon NX Studio. Výhodou formátu RAW je spíše než ostrost obrazu možnost jeho základních úprav - barvy, expozice apod., které, pokud jsou prováděny až na formátu JPG, mohou vést ke snížení kvality obrazu už jen z toho důvodu, že jsou prováděny v barevné hloubce 8 bitů.

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :)


 

Jaroslav Kortus rev. 2023

NAVRCHOLU.cz