Makro objektivy na Nikon D7000

8. května 2011

Home =titulní strana www

Autor této recenze není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobci ani dodavateli. I přesto, že autor nepokládá publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Nedávno jsem se setkal s takovým problémem - vlastník zrcadlovky D7000 s objektivem Nikkor 105 mm, F2,8 - jehož test můžete najít zde, nebyl spokojen s ostrostí makrofotografie k lékařským účelům. Nebylo možné na místě vyzkoumat, čím je tato neostrost způsobena. V úvahu připadalo několik faktorů - objektiv, AA filtr na D7000 případně vysoké rozlišení snímače, špatné automatické zaostření (BF či FF objektivu). Při analýze problému jsem postupoval následovně:

- vzal jsem jiný fotoaparát D7000
- obstaral jsem si jiný objektiv Nikkor 105 mm F2,8 makro - náhodný výběr od dodavatele
- pro porovnání jsem si zapůjčil náhodný kus objektivu Tamron 90 mm F2,8 - podrobný test zde
- místo na nejkratší vzdálenost (což je cca 10 cm) je fotografoval na vzdálenost cca 100 cm, abych vyloučil velmi malou hloubku ostrosti na 10 cm.

A zde je výsledek s fotoaparátem Nikon D7000:

 

Podmínky snímání: Nikon D7000, pevný stativ, automatické ostření, formát RAW 14bit, vypnutá stabilizace objektivu (u Nikkoru), převod do TIFF, bez úprav (mimo drobné korekce expozice - viz dále). Fotografováno v režimu automatické expozice s prioritou clony (A).  Následně byl každý snímek zvětšen na monitoru v poměru 1:1 a udělán výřez velikosti 600 x 300 bodů ze středu obrazu. Různou ohniskovou vzdálenost jsem se snažil srovnat posunutím stativu blíže k objektu fotografování, v tomto případě kontrastně nasvícené kamenné zdi. Protože šlo o test kresby v makro režimu, kde je používání vysokých clon zvykem, začal jsem záměrně testovat až od clony 8 výše.

Nikkor F8
Tamron F8
Nikkor F11
Tamron F11
Nikkor F16
Tamron F16
Nikkor F22
Tamron F22
Nikkor F32
Tamron F32

Ale, ale! Přiznám se, že jsem očekával vyrovnaný souboj.

 

Takže druhý pokus, tentokráte na téměř nejkratší vzdálenost, které jsou oba objektivy schopny. Podmínky stejné jako v minulém testu, ovšem nyní expozice 200,- Kč bankovky s bleskem odrazem o strop, pro všechny snímky stejný čas 1/60s. Tentokráte až od clony 11.

Nikkor F11
Tamron F11
Nikkor F16
Tamron F16
Nikkor F22
Tamron F22
Nikkor F32
Tamron F32
 

A závěr z tohoto krátkého testu?

 

TAMRON AF SP 90mm F/2.8 Di pro Canon Macro 1:1

NIKON objektiv Nikkor 105MM F2.8G IF-ED AF-S VR MICRO

Tamron: cena 10.490,- Kč vč. DPH Nikkor: cena 21.990,- Kč vč. DPH
Oba objektivy jsou určeny pro plnoformátové snímače, v případě Nikonu D7000 se ve výsledku uplatní pouze výřez ze středu obrazového pole objektivu, protože se jedná o formát snímače APS-C. Aby nedošlo k omylu či náhodné chybě, opakoval jsem oba testy dvakrát - se stejným výsledkem. Pokud bych měl soudit z výsledků tohoto testu, kterého se zúčastnily dva náhodně vybrané kusy objektivů určených pro normální maloobchodní síť, musel bych se pořádně zamyslet, protože za dvojnásobnou cenu dostanu u Nikkoru:

- o něco delší ohnisko (zanedbatelné)
- ultrazvukové ostření - ano, je o poznání rychlejší a tišší a na fotografování rychlých akcí vhodnější, zvláště pro průběžné ostření a navíc můžete do automatického ostření kdykoliv ručně zasáhnout
- optickou stabilizaci - její účinnost se ovšem snižuje směrem k makru
- objektiv při změně roviny ostření má stále stejnou délku, Tamron se vysouvá.
- vyšší váhu a průměr, takže do kapsy jej již nestrčím

Nebudu dále hodnotit a srovnávat u obou objektivu odolnost na protisvětlo, aberaci atd. Účelem tohoto srovnání bylo zjistit, proč se fotografie z Nikkoru na cloně 16 a výše zdají neostré. Na této záležitosti je velmi nemilé, že makro objektiv si kupují uživatelé právě pro to "makro", kde se předpokládá vzhledem k hloubce ostrosti vyšší clonění. Když jsem přibližně před 5 lety dělal test , konstatoval jsem již tenkrát, že ostrost od clony 11 výše není u Nikkoru žádná sláva (a to tehdy měl na sobě nápis "Made in Japan", kdežto nynější kusy v prodeji mají již "Made in China"). Takže přesunem výroby nedošlo ke zhoršení, ale bohužel ani ke zlepšení kvality.

Můžete namítnout, že jsem hnidopich či perfekcionalista, případně "fotič zdí" a že mírným doostřením se to spraví a nikdo přece neposuzuje fotografie na tak malých výřezech - ale - jsou obory, kde může být doostřování na škodu a takto malé výřezy jsou často rozhodující pro správné vyhodnocení snímaného jevu. A Nikkor je v tomto ohledu od clony 16 výše nepoužitelný.

A k Nikonu D7000 si nemohu odpustit malou poznámku: skutečně bylo nutné nahustit na APS-C snímač 16 milionů bodů? Když přepočteme hustotu bodů na plnoformátový snímač, dojdeme k cca 37 milionům bodů třeba na D700! Doufám, že nikoho nenapadne do nástupce D700 či D3 (D3x) nacpat 40 milionů bodů. Domníval jsem se, že doba honby za pixely skončila (alespoň u kompaktů již dostali výrobci rozum). Ale poslední Canon 600D s 18 miliony naznačuje, že "čím víc pixel, tím víc fotografie" se stává trendem zrcadlovek.

 

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz