Blýskání bez hranic aneb makro-blesky od Nikonu

Současně s představením nového přírůstku do stáje digitálních zrcadlovek - Nikonu D200, byl představen i nový systém bezdrátových makro-blesků SB-R200 spolu s řídící jednotkou SU-800. Nikon tímto počinem doplnil svůj "Nikon Creative Lighting System" a přidal tak ke svým dvěma bleskům iTTL (SB-600 a SB-800) další bezdrátové zábleskové jednotky, které dokáží se svými dvěma dosavadními příbuznými velice dobře komunikovat. Jak uvidíme dále, nejedná se o "pouhý" mako-blesk, ale možnosti jeho využití jsou daleko širší.

U této novinky se spíše jedná o "malý" zábleskový systém uvnitř "velkého" zábleskového systému. Trochu nesrozumitelné? Nový zábleskový systém je složen ze dvou částí - řídící jednotky blesků SU-800 a makro-blesku SB-R200. Řídící jednotka může řídit současné bezdrátově více makro-blesků na principu stavebnice, čímž vzniká nespočetná řada zábleskových kombinací. V základní sadě, která je prodávána jako tzv. "kit" pod označením R1C1 se zaváděcí cenou cca 700 EUR, naleznete řídící jednotku SU-800 a dva blesky SB-R200, které je možné připevnit na dodávaný připevňovací kroužek SX-1. Při tomto uspořádání se sestava chová jako klasický makro-blesk pouze s tím rozdílem, že blesky jsou řízeny bezdrátově při zachování všech automatických režimů. Naskýtá se logická otázka, zda tyto blesky nelze řídit stejně jako jejich příbuzné SB-600 a SB-800 bleskem fotoaparátu samotného, tj. bez řídící jednotky SU-800. A světe div se - ano. Majitelé moderních zrcadlovek (např. D70, D70s, D200) s vestavěným bleskem mohou ušetřit peníze za nákup řídící jednotky a pořídit si pouze samotné blesky SB-R200 - ušetří tak cca 200 EUR. Pro tyto uživatele je určena sada s obchodním názvem "Kit R1", obsahující pouze 2 blesky SB-R200. Vzhledem k tomu, že blýskání vestavěného blesku není u makro-snímků žádoucí (a ani účinné vlivem stínu od objektivu nebo nasazení více blesků SB-R200), je internímu blesku předřazen infračervený filtr SG-3IR a interní blesk se tak pouze přemění do pozice řídící jednotky SU-800, za kterou jste ušetřili peníze.  Vzhledem k principu bezdrátového řízení těchto blesků není ovšem jejich použití vázáno pouze na makrosnímky, ale lze je využít v mnoha situacích.

V krajím případě je možné na připevňovací kroužek nasadit až 8 blesků a vytvořit tak "kruhový" blesk. Připevňovací kroužek se šroubuje do závitu pro filtry v objektivu - k dispozici jsou redukce na průměry 52, 62, 67, 72 a 77 mm. Pokud nechcete připevňovat blesky přímo na objektiv, je již v balení u každého blesku SB-R200 podstavec AS-20 pro umístění blesku do prostoru - a v krajním případě jej můžete držet třeba i v ruce, ovšem nasadit přímo do zábleskových sáněk fotoaparátu jej nelze (ostatně by to nemělo ani velký smysl). Vzhledem k tomu, že jak řídící jednotku SU-800, tak jednotlivé blesky SB-R200 lze zakoupit i samostatně a současně je možné je řídit systémovými blesky SB-600 nebo SB-800, je možné vytvořit skutečně nesčíslné množství kombinací k osvětlení každého prostoru. K dispozici je ještě další příslušenství - např. na blesky je možné pro snímky na ultrakrátké vzdálenosti nasadit rozptyĺky (SW-12), které se navíc postarají o nasměrování rozptýleného světla těsně před objektiv nebo polohovací adaptér (SW-11). K dispozici je i další příslušenství, jako např. pružný držák pro rozptylku (SW-C1), držák fóliových filtrů (SZ-1) a sada těchto filtrů (SJ--R200). Samozřejmě obdržíte i příslušné transportní obaly. Systém je možné libovolně rozšiřovat a definovat v rámci zábleskového systému jednotlivé skupiny blesku (např. A+B, A+B+C). Reflektorová hlava blesků je navíc stavitelná a umožňuje tak skutečně nasměrovat světlo přesně žádoucím směrem. K tomuto účelu poslouží na krátké vzdálenosti i vestavěná bílá dioda, kterou je možné vytvořit tzv. pilotní či modelovací světlo k posouzení směru budoucího záblesku.

Zábleskové jednotky jsou velice lehké, váží cca 120 gramů o rozměrech 7,5 x 8 x 5,5 cm. O napájení se stará v každém blesku jedna lithiová baterie CR123A, která by měla vydržet na přibližně 290 plných záblesků. Vzhledem k tomu, že tyto baterie se snad ani nevyrábí ve formě akumulátorů, může tak jedno plné blýsknutí více blesky vyjít i na pár korun (ale to je skutečně extrémní případ). Směrné číslo blesku je přibližně stejné jako u vestavěného blesku ve fotoaparátu (např. D70) a po záblesku na plný výkon by měl být připraven k další práci zhruba za 6 sekund. Jak bylo výše uvedeno, blesky je možné provozovat jak v plně automatickém režimu (i-TTL, D-TTL, TTL), který vyžaduje minimum znalostí uživatele, tak v plně manuálním režimu, který jich ovšem vyžaduje hodně. Samotná řídící jednotka SU-800 je napájena stejnou baterií a dokáže řídit blesk SB-R200 na vzdálenost cca 4 metry a blesky SB-600 a SB-800 až na vzdálenost 20 metrů. Zábleskové jednotky lze provozovat i v režimu tzv. vysoce rychlé automatické synchronizace (Auto FP high-Speed Sync) a docílit tak při použití nízké clony skutečně minimální hloubku ostrosti při použití velmi krátkých časů - v makrofotografii ovšem bývá problém přesně opačný.

Doporučené ceny Nikon (včetně DPH): SB-R200 - 6.490,- Kč, SB-R1 MAKRO (bez SU800) - 14.990,- Kč, SB-R1C1 (včetně SU800) - 22.990,- Kč. Rozhodně se nejedná v Čechách (to Česku mi pořád nějak nejde) o žádnou lidovou záležitost, ovšem kdo skutečně tyto blesky využije, rád zaplatí. Něco lepšího bude hledat těžko.

Další informace můžete načerpat i na www českého zastoupení Nikonu:

Tisková informace NIKON - PDF zde.
Rev.2023: Nikon přestal tyto blesky prodávat už někdy v roce 2015, což je docela škoda, takže je seženete akorát někde v bazaru.

 


 

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :)