Jak nejlépe ofouknout snímač digitální zrcadlovky?

Snad každý uživatel digitální zrcadlovky stojí časem před problémem, jak vyčistit snímač. Ačkoliv naše firma dodává na náš trh celou řadu specializovaných čistících prostředků, zkusím shrnout dosavadní poznatky svého čištění a seznámit vás se zařízením, které vám vzhledem k ceně může poskytnout neocenitelné služby. Pro čištění existují v podstatě dvě cesty:

a) suchá cesta - v tomto případě se jedná buď o čištění snímače speciálními štětečky (např. Senzor brush) nebo ofukování snímače stlačeným vzduchem - resp. proudem vzduchu,

b) mokré čištění - zde čistíme snímač kontaktním způsobem za pomocí speciální čistící kapaliny a utěrek.

Podrobnější pojednání o způsobech čištění naleznete např. zde.

Vždy záleží na charakteru nečistot - vzhledem k tomu, kolik máme času, postupujeme nejprve přes suché čištění, tj. zkusíme ofouknout snímač vzduchem, pokud to nepomůže, můžeme zkusit očištění speciálním štětečkem a je-li špína zažraná (zvláště kapičky apod.), potom jdeme mokrou cestou. Samozřejmě, pokud máte času dostatek a vhodný prostor, můžete přistoupit rovnou k mokrému způsobu. Na obrázku číslo 1 je vidět snímač s nečistotami. Nečistota (prach) největší, označená jedničkou, je typická "velká" prachová částice, česky řečeno chlup, která jde téměř vždy odfouknout. Ostatní částice se musí odstranit štětečkem nebo mokrou cestou, většinou ofouknout nejdou - ale nejsou na normálním snímku viditelné, ovšem chlup ano - již od clony 8 výše.

Tento krátký článek bude věnován právě ofukování. Existuje celá řada způsobů, jak dopravit na snímač proud vzduchu. Nejjednodušší a cenově nejdostupnější je zajít do nejbližší lékárny a zakoupit balonek na "klystýr", které se vyrábějí v několika velikostech a ve dvou provedeních - celé gumové (viz obr. č. 2) a jako gumová baňka s nástavcem z umělé hmoty. Nevýhodou použití balonků je, že proud vzduchu, který stisknutím balonku vytvoříte, není moc silný a navíc - při jeho silném stisknutí se hubice nasměruje různě do stran. Již několik uživatelů ve snaze vyrobit maximální proud vzduchu přiblížilo hubici těsně ke snímači a při prudkém stisku došlo k nárazu hubice na krycí sklíčko snímače (což může vést - a také již u několika uživatelů vedlo - v případě balonku s umělohmotným nástavcem, k poškození nebo poškrábání snímače - resp. jeho krycího skla). A zde je ona levná "revoluční" novinka, která těmito nectnostmi netrpí - moderní "želva" na nafukování matrací (viz. obr. 3). Proti klasické kulaté "želvě" má tu výhodu, že množství vyfouknutého vzduchu je několikanásobně větší. A nyní hlavní výhody:

- levná - podle velikosti stojí od 150 do 250,- Kč
- dá se stlačovat nohou a vyvinout tak daleko silnější proud vzduchu než ručním balonkem
- vede od ní ohebná plastová trubice, která má na konci dva nástavce pro přesné nasměrování vzduchu na snímač - jakoby výrobce tušil, že toto je pro nás ideální!
- nástavec stačí u snímače jen držet a není třeba jím pohybovat, takže riziko poškození snímače je naprosto minimální.
- ve složeném stavu nezabere mnoho místa a můžete si ji přibalit i na dovolenou (samozřejmě je lépe ji používat pouze na čištění snímače - při nafukování matrací na pláži se může dostat otvorem pro nasávání vzduchu dovnitř jemný písek nebo dokonce voda, což by se snímači při ofukování nemuselo líbit).
- nemusíte shánět stlačený vzduch v různých sprejích - stejně všechny plivou kapičky hnacího plynu - a pokud něco neodfouknete touto "želvou", tak stlačeným vzduchem patrně též ne.

Vyzkoušejte želvu! Nezklame vás! Navíc po připojení hadice do druhého otvoru vzduch místo vyfukování nasává (i když ne moc silně) a tak může pro některé účely sloužit i jako miniaturní "vysavač".
 
Obr. 1 - snímač s nečistotami Obr. 2 - "klystýrový" balonek Obr. 3 - moderní "želva"

Z ohlasů: nepoužívat "gumové" želvy - zvláště čerstvé kusy mají tendenci plivat drobné částečky gumy. Navíc nemají takový proud vzduchu, jako vyobrazená želva.

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz