JPG z RAWu nebo přímo?

V souvislosti s testováním objektivu Nikkor 80-200 F2,8 AF D ED jsem pořizoval fotoaparátem Nikon D2x snímky současně do formátu RAW (NEF) a nejvyšší kvalitu JPG (Fine). V mnoha konferencích se vedou debaty o tom, který program je nejlepší na převod formátu RAW např. do JPG. V úvahu jich pro Nikony nepřipadá zase tak mnoho: nejznámější jsou např. Zoner Photo Studio 8, Adobe Photoshop, Bibble, Capture One, Raw Shooter, Nikon Capture (trial aneb zkušební verze většiny těchto programů můžete stáhnout zde). Porovnávat objektivně tyto programy je dost složité na testovací podmínky - většina jich před konverzí z Rawu do JPG nabízí celou řadu úprav - i když ponecháte výchozí nastavení daného programu pro převod, stále je to "nějaké" nastavení. Nechme stranou náročné porovnávání všech dostupných programů a zkusme jenom malý test s nejdostupnějšími programy a porovnejme tyto varianty:

1. přímo fotografovaný snímek do formátu JPG nejvyšší kvality
2. přímo fotografovaný snímek do formátu RAW (compressed) z následným převodem do JPG v Zoner Photo studio 8 s nejvyšší kvalitou.
3. přímo fotografovaný snímek do formátu RAW (compressed) z následným převodem do JPG v programu Nikon Capture - verze 4.4. s nejvyšší kvalitou (v NC proveden výřez v RAWu a ten přímo uložen do JPG).
4. Snímek ve formátu NEF otevřen v Adobe Photoshop 7.0, proveden výřez, převeden na 8bitů a uložen v maximální kvalitě JPG.
5. Snímek otevřen v Nikon View 6.2.7 - Nikon Editoru, proveden výřez a ten uložen v maximální kvalitě JPG.

Ve všech případech se jedná o snímky, které nejsou žádným způsobem upravované. I když v tomto minitestu jde pouze o množství detailů, tedy ostrost snímku, potěší, že tonálně jsou všechny fotografie vyrovnané a k žádným odchylkám v barevném podání nedošlo. A co nám z malého testu vyplývá? Otevření snímku v programu Zoner Photo Studio 8 a jeho uložení do JPG je prakticky totožné s přímo fotografovaným snímkem do formátu JPG. Jemné rozdíly se sice najdou, ale nejsou podstatné (řekl bych ve prospěch přímo foceného snímku do JPG). I když firma Zoner označuje převod do JPG z NEF pouze jako "náhled", je kvalita ve srovnání s přímo fotografovaným snímkem do JPG velice dobrá!Ovšem snímek uložený do JPG z programu Nikon Capture je již něco jiného - nárůst ostrosti je výrazný. Samozřejmě bude nejvíce patrný na velkých formátech fotografiích. I poslední dvě verze převodu (z programu Nikon Editor - co je součást Nikonv View a Adobe PS 7) jsou kvalitnější než první dvě varianty.

Závěr: Je vidět, že trocha práce navíc při snímání do formátu RAW se vyplatí. Pokud bychom měli pomyslně udělat jakýsi žebříček ve spojení kvalita-finanční dostupnost, vyjde mi následující:

1. Přímo fotogorafovat do nejvyšší kvality JPG - nic to nestojí, ale kvalitu lze dalšími způsoby dosáhnout větší

2. Fotografovat do formátu NEF a převod provést v programu Nikon View - kvalita velice dobrá, program je součástí balení fotoaparátu, nastavení převodu do JPG a doladění obrázku v NEF je ovšem velmi omezené.

3. Fotografovat do formátu NEF a převod provést v programu Zoner - ZPS 8 - snad jedině, pokud nemáte instalován Nikon View, kvalitu ovšem obdržíte o málo horší či srovnatelnou než v bodu 1, ovšem ZPS 8 si musíte koupit (ale je to velmi dobrý program na rychlé úpravy, takže velmi mnoho uživatelů jej má stejně nainstalovaný).

4. Fotografovat do formátu NEF a převod provést v programu Nikon Capture - jednoznačně nejkvalitnější výsledek s rozsáhlými možnostmi nastavení úprav snímku ještě před převodem do JPG (či TIFF) - program sice musíte zaplatit (no někdo ne, že), ale výsledky stojí za to. Současně je to ale také časově nejnáročnější varianta - pokud provedete na snímků ve formátu RAW před převodem více úprav - např. vyvážení bílé barvy, úpravu histogramu, odstranění šumu, výřezy apod., připravte se na to, že jeden snímek může převádět NC do zvoleného formátu 1 až 2 minuty! A to měřeno na počítači P4, 3GHz, 4GB RAM (stačí 2 GB, program si více nevezme). Převod využije procesor na 100%, proto během převodu nelze na počítači prakticky provádět žádné náročnější operace, max. tak brouzdání po internetu.

5. Fotografovat do formátu NEF a převod provést v programu Adobe Photoshop (verze 7 či 8) - připravte se na občasné problémy se sháněním toho správného plug-inu. APS je jednoznačně nejdražší program z našeho přehledu a legálně si tento program pro domácí nevýdělečné použití zakoupí asi málokdo.

A ideální kombinace? Nastavit na fotoaparátu současné pořízení snímků do formátu NEF + nejvyšší kvalita JPG (označovaná jako Fine) a zakoupit si větší kartu - naštěstí jejich cena neustále klesá. Tak získáte nejlepší výchozí podmínky pro další úpravy snímků dle účelu jejich použití:
- nejrychlejší postup - vezmete JPG, otevřete v Zoner PS8, uděláte rychlé úpravy a vytisknete
- nejvalitnější postup - vezmete NEF, otevřete v programu Nikon Capture, uděláte všechny úpravy, které vám tento program umožní - a je jich hodně - a uložíte buď ve formátu JPG v maximální kvalitě nebo formátu TIFF (pro ještě lepší kvalitu) a případné další úpravy provedete v programu Adobe Photoshop.

Vyzkoušejte si sami - trial verzi Nikon Capture si můžete stáhnout např. zde.

Jistě vám nyní chybí pohled na originální snímky - zde jsou a po kliknutí na náhled si je můžete stáhnout pro vlastní bádání.

 

Přímo pořízený snímek D2x - nejvyšší kvalita JPG

 

Přímo pořízený snímek D2x - compressed NEF

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz