Nikon D600 - nečistoty na snímači

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

Je celkem obecně známo, že některé fotoaparáty Nikon D600 mají problém s výskytem nečistot na snímači. Na tom by nebylo nic divného, ovšem tentokráte to vypadá tak trochu na konstrukční chybu, protože tento druh nečistot se vyskytuje vždy na stejném místě a má stejnou strukturu. Dle mého názoru se při spouštění závěrky uvolňují drobné kapičky maziva, které ulpívají na snímači. Tento jev byl popisován již při zahájení prodeje i testování v laboratořích. A po pár tisících snímků jsem tento druh nečistot objevil i na snímači své D600 a bylo třeba jej vyčistit.


(zdroj obrázku - www.dpreview.com)

Firma Nikon se k tomuto problému nechtěla vyjádřit až do 22. března 2013, kdy vydala následující prohlášení, které publikovala v sekci technické podpory. Zde je jeho kopie:

---

Děkujeme vám, že jste si pro splnění svých fotografických potřeb zvolili společnost Nikon.

Někteří uživatelé zaznamenali na snímcích pořízených digitální jednookou zrcadlovkou Nikon D600 výskyt většího počtu skvrn způsobených prachem. Tyto skvrny jsou způsobeny reflexy světla od prachu přítomného uvnitř fotoaparátu a rozvířeného během činnosti přístroje, nebo reflexy světla od prachových částic vniklých do fotoaparátu z vnějšího prostředí a usazených na antialiasingovém filtru fotoaparátu.

I když konstrukce a celková koncepce jednookých zrcadlovek činí kompletní eliminaci těchto prachových části velmi obtížnou, zjistili jsme, že v ojedinělých případech mohou být tyto prachové částice výrazněji zobrazeny na snímcích. Společnost Nikon proto informuje uživatele o možnostech snížení projevů tohoto problému.

Řešení
Jako první krok vykonejte pokyny uvedené v návodu k obsluze fotoaparátu (strany 301–305) související s funkcí „čištění obrazového snímače“ a proveďte manuální čištění ofukovacím balónkem. Pokud tato opatření neodstraní všechny prachové částice a stále budete mít problémy s přítomností prachu na snímcích, kontaktujte nejbližší servisní středisko Nikon. Personál servisu prohlédne pečlivě váš fotoaparát a v případě potřeby provede servisní údržbu.

Žádost o opravu
Veškeré požadavky týkající se tohoto problému směrujte na nejbližší Image servisní středisko Nikon.

Věříme, že společnost Nikon bude i nadále vaší volbou v oblasti fotografických produktů.

---

Což o to, já věřím též, že kvůli tomuto problému nikdo nepřejde na jinou fotografickou značku (před nějakým rokem se stejný problém vyskytl i u Canonu). Patrně Japonec moc "namazal". Spíše mne udivuje, jak dlouho Nikonu trvalo tuto závadu přiznat - patrně nechtěl vyvolávat paniku, což dokážu pochopit. Ale bylo by serióznější uveřejnit výše uvedenou servisní informaci na oficiálních www Nikonu a nikoliv v sekci technické podpory, kam zavítá nepatrná část uživatelů. I tak je nikonem publikovaná informace hezky "zabalena" a vlastně naznačuje, že "by se mohlo něco někdy dít", co by mohlo vyžadovat "servisní údržbu". Ani slovo o tom, že by to mohlo být bezplatně - ony ty "nečistoty" samozřejmě nejdou odfouknout, protože jsou to nalepené kapičky čehosi, patrně maziva a jsou vždy na stejném místě (viz obr. výše). V tomto případě doporučuji obrátit se s čištěním na Nikon servis.

Jednoduchý návod, jak zkontrolovat snímač:

1. Přepněte objektiv na ruční ostření, nastavte u zoomů nejdelší ohniskovou vzdálenost a zaostřete ručně na nekonečno.

2. Nastavte na fotoaparátu režim A a clonu 16 nebo 22 (na vyšší s výjimkou makra snad nikdo nefotí).

3. Najděte si stejnoměrně osvětlenou bílou zeď a ze vzdálenosti cca 30 cm exponujte snímek - pokud se bude fotoaparát během delší expozice hýbat, není to vůbec na závadu, právě naopak.

4. Prohlédněte si snímek na počítači. Pokud objevíte hnízdo nečistot na stejném místě, jako je zobrazeno výše, patříte do kategorie "některých uživatelů" a "ojedinělých případů" a snímač bude patrně vyžadovat "servisní údržbu".

Je pouze otázkou, zda servis Nikon tento problém přizná a provede čištění zdarma (tj. nebude chtít spotřebovat jeden kupónek na čištění zdarma nebo zaplatit 500,- Kč).

Aktualizace  - březen 2014

Nikon se po dlouhé době postavil k tomuto problému čelem, cituji z tohoto odkazu:

Společnost Nikon přijímá na kontrolu a případnou nutnou opravu fotoaparáty s níže popsaným problémem. V tuto chvíli oznamujeme, že budeme nadále zdarma poskytovat tento servis, a to i v případech, kdy již uplynula záruční lhůta k výrobku.

Problém
Někteří uživatelé zaznamenali na snímcích pořízených digitální jednookou zrcadlovkou Nikon D600 výskyt většího počtu skvrn způsobených prachem. Tyto skvrny jsou způsobeny reflexy světla od prachu přítomného uvnitř fotoaparátu a rozvířeného během činnosti přístroje, nebo reflexy světla od prachových částic vniklých do fotoaparátu z vnějšího prostředí a usazených na antialiasingovém filtru fotoaparátu.

I když konstrukce a celková koncepce jednookých zrcadlovek činí kompletní eliminaci těchto prachových části velmi obtížnou, zjistili jsme, že v ojedinělých případech mohou být tyto prachové částice výrazněji zobrazeny na snímcích. Společnost Nikon proto znovu informuje uživatele o možnostech snížení projevů tohoto problému.

Řešení
Jako první krok vykonejte pokyny uvedené v návodu k obsluze fotoaparátu (strany 301–305) související s funkcí „čištění obrazového snímače“ a proveďte manuální čištění ofukovacím balónkem. Pokud tato opatření neodstraní všechny prachové částice a stále budete mít problémy s přítomností prachu na snímcích, kontaktujte nejbližší servisní středisko Nikon. Bude proveden servis vašeho fotoaparátu včetně kontroly, vyčištění a výměny závěrky a souvisejících součástek. Tyto servisní úkony vám nebudou účtovány a společnost Nikon zaplatí veškeré nezbytně nutné náklady na dopravu přístroje do nejbližšího servisního střediska Nikon a zpět. Za dopravu se považuje, pokud nebude dohodnuto jinak, zaslání přístroje prostřednictvím veřejného dopravce.
 

Žádost o opravu
Veškeré požadavky týkající se tohoto problému směrujte na nejbližší Obrázek servisní středisko Nikon.

Upřímně se omlouváme za jakékoli nepříjemnosti, které vám tato záležitost mohla způsobit. Společnost Nikon bude i nadále podnikat všechna možná opatření pro zvýšení kvality produktů. Věříme proto, že společnost Nikon bude i nadále vaší volbou v oblasti fotografických produktů.

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Testy nejsou komerční záležitostí a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí za 50,- Kč, pošlete je na účet 1232407103/0800 - děkuji :)

 

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz