Nikon D3200 - honba za megapixely pokračuje

Home =titulní strana www

Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá případné publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!


Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

 


Jak se již nějakou dobu šuškalo, uvedl dnes Nikon na trh novou zrcadlovku "amatérské" kategorie - Nikon D3200, která jde ještě o kousek blíže touze lidí sdílet ihned své snímky s ostatními. Bude patrně považován za nástupce Nikonu D3100 a možná se dočkáme časem i nového modelu 5100 - nebo možná 5100 zmizí z trhu bez náhrady - uvidíme. Tento článek je založen na informacích dostupných na oficiálních stránkách firmy Nikon.

Jsem pro každého

Tak by se dal volně přeložit anglický reklamní slogan, kterým je zrcadlovka uváděna na trh.

24.2 mpx DX CMOS snímač | Full HD video | 11 bodový autofocus

 • 24.2 DX CMOS sensor slibuje s výbornou reprodukcí textur a jasů k vytvoření dramatických snímků s nádherně neostrým pozadím. (Bylo skutečně třeba 24 milionů bodů?)
 • Full HD video slibuje  profesionální kvalitu videa s rozlišením 1920x1080 bodů s 30 snímky za sekundu.
 • Snadno použitelná s režimem průvodce - i pro začínající uživatele zrcadlovek, kterým umožní pořizovat snímky a natáčet videa jednoduchým sledováním návodu na displeji. Automaticky analyzuje scénu a napoví, jak fotoaparát nastavit k docílení požadovaných výsledků.

Zrcadlovka přichází na trh s volitelným bezdrátovým adaptérem WU-1a, který umožní bezdrátový přenos snímků do telefonů vybavených operačním systémem Android nebo do tabletů.

Displej fotoaparátu bude možné v režimu živého náhledu zobrazit na připojených zařízeních pro dálkové ovládání fotoaparátu.

Zpočátku bude bezdrátový přenos pouze pro zařízení s OS Android, v dohledné době by ovšem měl být dostupný i pro iOS.

Ještě kdyby tak bylo použitelné i k ostatním fotoaparátům Nikon, třeba D800. To by potěšilo jistě celou řadu uživatelů. Ale bohužel se jedná o nový konektor, který na ostatních zrcadlovkách není.

Distributorem doporučená koncová cena: 16.290,- Kč vč. DPH včetně objektivu 18-55mm, první kusy se očekávají snad v květnu.

         Za co pane Bože, za co, trestáš tento prostý lid? To byla má první myšlenka po zjištění, že Nikon nacpal na snímač velikosti DX velikosti 24,2 milionů pixelů. Když jsem dostal před několika měsíci do ruky Nikon D7000, vyjádřil jsem planou naději, že nikoho nenapadne nacpat na plnoformátový snímač 36 milionů bodů (což odpovídá přepočtu na plochu FX snímače). Bohužel, mé nejhorší obavy se potvrdily a D800 má 36 milionů bodů - paradoxně jí toto velké rozlišení spíše v prodeji brání než pomáhá. Nyní zde máme další nesmyslný rekord. Zkusme chvilku počítat. Na ploše 23,2 × 15,4 mm = 357,28 mm2 máme 24,2 milionu bodů. Snímač velikosti FX u Nikonu D800 má 35,9 x 24 mm = 861,6 mm2. Snímač FX má tedy cca 2,41x větší plochu než snímač DX. A kolikpak by se nám při dodržení hustoty bodů na 1 mm2 z D3200 vešlo na FX snímač? No přece 24,2 x 2.41 = 58 milionů bodů. Takže se máme těšit na D900 s 58 miliony bodů? Stále platí, že zvýšení hustoty bodů na snímači znamená též zvýšený šum na vyšších ISO nebo snížení jeho ostrosti softwarovým přežehlením. Odhaduji, že hranice tohoto fotoaparátu pro trochu kvalitní fotografii bude 1600 ISO.

        Nikon tuto zrcadlovku prezentuje jako model pro nejširší amatérskou veřejnost. Patrně si japonští stratégové myslí, že "čím víc pixel, tím víc Adidas". Zůstává mi nad tím rozum stát. Asi se předpokládá, že typický majitel této zrcadlovky bude bydlet na zámku, kam si bude tapetovat metrové zvětšeniny. Ještě bych to snad chápal, kdyby Nikon vyráběl paměťové karty a profitoval z jejich zvýšeného prodeje. Pokud má zkušenost, tak majitelé této třídy zrcadlovek v Čechách dělají většinou fotografie velikosti 10x15 cm a asi tak jednou za rok si nechají udělat fotku cca 30x40 cm. Toto rozlišení chápu ještě jako rozumné u fotoaparátu Nikon D4 - ten je pro profesionály. Práce s fotografiemi z D3200 na běžném notebooku nebo stolním počítači znamená rychlé zaplnění disků, pomalou práci s fotografiemi a klade zvýšené nároky na počítačovou gramotnosti ohledně zmenšování fotografií. Zato si jej můžete pořídit i v červené barvě.

       S vysokým rozlišením dosti kontrastuje nový WiFi modul, pro který bude přenášení těchto obřích snímků jistě radostí - zvláště, pokud se týká rychlosti. Je hezké, že se fotoaparát dovede po stažení aplikace s "Android marketu" napojit na mobilní telefon se stejným operačním systémem a přenášet fotografie na sociální sítě. V průběhu přenosu bude muset samozřejmě dojít k drastickému zmenšení rozměrů. Pokud se budou snímky do telefonu přenášet v plném rozlišení k dalšímu zpracování, bude rychlost přenosu jistě úchvatná.  Zkusme se zamyslet, kolik uživatelů tohoto fotoaparátu si tento modul zakoupí k uvažovaným účelům. Každý padesátý, stý, tisící? Asi se budeme pohybovat odhadem tak 1:100. Proč tento modul nemá třeba D800, kde by se dal (třeba) připojit v ateliéru na počítač? Možná by byl pomalejší než WT-4, ale asi levnější. Cena zatím není známa, stejně tak zatížení baterie fotoaparátu či praktický dosah signálu - nabízí se ještě otázka, zda, když je modul tak malý, nemohl být umístěn přímo ve fotoaparátu? Jak dlouho vydrží dvířka v této otevřené poloze, než je ulomíte?

Další, zatím nejasná otázka, je kolem dodávaného setového objektivu Nikkor 18-55 mm (stejný jako v setech s fotoaparátem Nikon D3100). Skutečně má optika v tomto objektivu takovou kvalitu, aby dokázala využít hustotu bodů na snímači? Věř kdo můžeš. U D800 se můžeme alespoň uklidňovat, že jej budou používat profesionálové, kteří budou využívat 36 milionů bodů k pořizování výřezů. Ale skutečně se počítá s tím, že všichni budoucí uživatelé tohoto fotoaparátu budou zpracovávat snímky na počítači? Na prezentaci nebylo dovoleno vložit do fotoaparátu kartu, takže si budeme muset počkat na první sériové kusy. Snímek vlevo pochází z oficiálních stránek Nikonu, kde najdete i další propagační snímky. Tento jeden zde máte k dispozici v plném rozlišení JPG, tak si můžete udělat předběžný úsudek sami (ISO 100, nejlepší kvalita JPG, objektiv 18-55G VR - a to je pořízen na ohnisko 26 mm a clonu 8, tj. jistě v oblasti, kde má objektiv nejlepší kresbu). Zlepšení dojmu lze samozřejmě očekávat na bližší objekty a použitím objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností (např. na výše zmíněném odkazu je snímek s objektivem AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G)

Ale třeba je mé uvažování pouze provinční, české. Třeba průměrná americká či japonská rodina po vysokém rozlišení přímo prahne, akorát já to nechápu.

Když opustíme rozlišení snímače, zdají se být ostatní funkce fotoaparátu celkem vyvážené. Trochu pochybnosti mám o full HD rozlišení videa, reps. o jeho "sdílení s ostatními", pokud si představíme velikost videosouborů. Promítat je bude možné buď přímo z fotoaparátu nebo na alespoň středně výkonném počítači, kde většinou také na disku zůstanou. Pevný disk v počítači není zrovna jako archivační médium nejlepší a Blu-ray mechanikou pro záznam full HD videa počítače běžně vybavovány nejsou (nehledě na střih apod.). Ale to je problém všech zrcadlovek s full HD videem, nejen tohoto. Stejně tak určitá reklamní tvrzení jsou přinejmenším diskutabilní - třeba průběžné ostření při natáčení videa - viz test videa u D800. Očekával jsem výklopný displej, aby uživatel nemusel držet fotoaparát při natáčení videa jako prase cvičku = v natažených rukou před sebou, protože horší postoj pro natáčení videa zaujmout již nejde - vlastně ano, ale jenom u kompaktů - držení pouze jednou rukou:) Patrně bude mít výklopný displej až vyšší řada (nástupce D5100).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Základní vlastnosti:

  Obrazový snímač CMOS formátu DX s 24,2 milionů pixelů: ostré snímky s vysokou úrovní detailů zachytíte pomocí obrazového snímače CMOS s 24,2 milionů pixelů. Rozměrné výtisky budou mít vynikající kvalitu a výřezy zhotovíte bez ztráty detailů.

  Kinematografický zážitek: pomocí funkce D-Movie vytvoříte videosekvence, které budete chtít sdílet s ostatními. Díky rozměrnému obrazovému snímači fotoaparátu s vysokou citlivostí můžete zaznamenávat ostré videoklipy ve formátu Full HD (1080p) za libovolného osvětlení.

  Velký rozsah citlivostí ISO (100–6 400): umožňuje pořizovat vynikající snímky za nízké hladiny osvětlení a ostré snímky rychle se pohybujících objektů. Fotoaparát rovněž nabízí funkci automatické regulace citlivosti ISO a možnost zvýšení citlivosti až do hodnoty 12 800.

  Řezavě ostrý 11bodový systém automatického zaostřování: zaručuje rychlé a přesné automatické zaostřování ve stěžejních částech obrazového pole, ať již se fotografovaný objekt nachází mimo střed obrazu, nebo se rychle či zcela nepředvídatelně pohybuje.

  Bezdrátový mobilní adaptér: volitelný adaptér WU-1a lze použít ke sdílení snímků přímo z fotoaparátu D3200 na telefon smartphone nebo tablet, resp. k dálkovému ovládání fotoaparátu pomocí „chytrého“ zařízení*.

  EXPEED 3: rychlý a výkonný systém pro zpracování obrazu Nikon, který nabízí rychlé zpracování dat, výjimečně brilantní snímky se skvěle reprodukovanými barvami a vylepšený záznam videosekvencí.

  Systém detekce motivu: nechte fotoaparát D3200, aby vám pomohl pořídit kvalitnější snímky. Systém detekce motivu Nikon pečlivě analyzuje fotografovanou scénu a upravuje zaostření, expozici a vyvážení bílé barvy pro dosažení optimálních výsledků.

  Sériové snímání frekvencí 4 obr./s: umožňuje fotografovat rychlé akce frekvencí 4 obr./s a zachytit letmé pohyby a výrazy osob přesně ve správném okamžiku.

  Menu retušování snímků: vylepšuje snímky ve fotoaparátu pomocí množství nástrojů a efektů. Mezi retušovací nástroje patří například Změna velikosti snímku, Rychlé vylepšení nebo Vyrovnání. Mezi efekty patří Selektivní barva, Barevná skica a Efekt miniatury, který propůjčuje vzdáleným objektům vzhled miniaturních modelů.

  Funkce Active D-lighting: zachycuje více detailů v podmínkách s vysoce kontrastním osvětlením. Funkce Nikon Active D-Lighting automaticky zachovává detaily ve stínech a světlech pro získání skvělých snímků s přirozeným kontrastem.

  Inteligentní automatické zaostřování pro videosekvence: nabízí kontinuální zaostřování při záznamu videosekvencí D-Movie. Nepřetržité zaostřování (AF-F) a sledování objektu zachovává zaostření při snímání pohyblivých objektů. Zaostřování s detekcí tváří je ideální pro filmování událostí, u kterých chcete ponechat zaostření na tváře osob na fotoaparátu.

  Rozsáhlé možnosti videosekvencí: fotoaparát umožňuje zaznamenávat videosekvence Full HD (1080p) frekvencí 30p, 25p a 24p a podporuje použití stereofonního mikrofonu Nikon ME-1. Vestavěné funkce úprav umožňují provádět činnosti, jako je například nastavení počátečního a konečného bodu videosekvence. Minikonektor HDMI umožňuje přehrávat videosekvence na televizorech HDTV.

  Objektivy NIKKOR: využijte výhod legendárních objektivů NIKKOR společnosti Nikon a získejte snímky s živými barvami, vysokou brilancí a ostrými detaily, nebo experimentujte s kinematografickými efekty. Použijte světelné objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností pro působivé portréty, makroobjektivy pro makrosnímky v životní velikosti nebo teleobjektivy pro snímky vzdálených objektů.

  Snadné použití: lehké tělo s vynikající ergonomií výrazně zvyšuje komfort fotografování s přístrojem D3200. Bezpečný grip umožňuje komfortní držení fotoaparátu. Specializovaná jednoúčelová tlačítka pro často používané funkce, jako je D-Movie, nebo živý náhled, usnadňují ovládání přístroje.

 • * Tato funkce vyžaduje použití bezdrátového mobilního adaptéru WU-1a, který aktuálně podporuje pouze zařízení s operačním systémem Android.

 
Typ Digitální jednooká zrcadlovka
Upevnění objektivu Bajonet Nikon F (s AF kontakty)
Efektivní obrazový úhel Přibližný ekvivalent objektivu s cca 1,5násobkem ohniskové vzdálenosti na kinofilmovém fotoaparátu (formát Nikon DX)
Počet efektivních pixelů 24,2 milionů
Obrazový snímač 23,2 × 15,4 mm snímač CMOS
Celkový počet pixelů 24,7 milionů pixelů
Systém redukce prachu Čištění obrazového snímače, referenční data pro funkci odstranění prachu ze snímku (vyžaduje volitelný software Capture NX 2)
Velikost obrazu (v pixelech) 6 016 × 4 000 (L); 4 512 × 3 000 (M); 3 008 × 2 000 (S)
Formát souborů NEF (RAW): 12 bitů, komprimované JPEG: standardní algoritmus JPEG s možností komprese Jemný (cca 1: 4), Normální (cca 1: 8) a Základní (cca 1: 16) NEF (RAW)+JPEG: záznam snímku současně ve formátech NEF (RAW) a JPEG
Systém Picture Control Vestavěné předvolby Standardní, Neutrální, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; možnost modifikace parametrů zvolené předvolby
Paměťová média Paměťové karty SD (Secure Digital), paměťové karty SDHC a SDXC s podporou UHS-I
Systém souborů DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital Print Order Format), Exif 2.3 (Exchangeable Image File Format for Digital Still Cameras), PictBridge
Hledáček Pevně vestavěný hledáček typu pentamirror
Obrazové pole Cca 95 % obrazu horizontálně a 95 % obrazu vertikálně
Zvětšení Cca 0,8× (objektiv 50 mm f/1,4 zaostřený na nekonečno, –1 m-1)
Předsunutí výstupní pupily okuláru 18 mm (−1 m-1; od vrcholu oční čočky okuláru)
Dioptrická korekce −1,7 až +0,5 m−1
Zaostřovací matnice Matnice typu B BriteView Clear Matte Mark VII
Zrcadlo Automaticky vratné
Clona objektivu Elektronicky řízená automatická irisová clona
Kompatibilní objektivy Automatické zaostřování je k dispozici s objektivy AF-S a AF-I. Automatické zaostřování není k dispozici s ostatními objektivy typu G a D, objektivy AF (objektivy IX NIKKOR a objektivy pro F3AF nelze použít) a objektivy AI-P. Objektivy bez CPU lze použít v režimu M, ale bez expozimetru fotoaparátu. U objektivů se světelnosti f/5,6 a vyšší lze použít elektronický dálkoměr.
Typ závěrky Elektronicky řízená štěrbinová závěrka s vertikálním chodem
Časy závěrky 1/4 000–30 s v krocích po 1/3 EV; bulb (B), time (T) (vyžaduje volitelné bezdrátové dálkové ovládání ML-L3)
Synchronizační čas pro práci s bleskem X=1/200 s; synchronizace s časy závěrky 1/200 s a delšími
Snímací režimy Jednotlivé snímky, Sériové snímání, Samospoušť, Dálkové ovládání se zpožděním, Dálkové ovládání s rychlou reakcí, Tichá expozice
Snímací frekvence Max. 4 obr./s (manuální zaostřování, expoziční režim S nebo M, čas závěrky 1/250 s nebo kratší, všechny ostatní funkce nastaveny na výchozí hodnoty)
Samospoušť 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1–9 snímků
Měření expozice TTL měření expozice pomocí 420pixelového RGB snímače
Režimy měření expozice Matrix: 3D Color Matrix II (objektivy typu G a D); Color Matrix II (ostatní objektivy s vestavěným CPU) Integrální měření se zdůrazněným středem: 75 % citlivosti je soustředěno do kruhové plošky o průměru 8 mm ve středu obrazového pole • Bodové měření: Měří kruhovou plošku o průměru 3,5 mm (cca 2,5 % obrazového pole) v místě zvoleného zaostřovacího pole
Rozsah měření (ISO 100, objektiv f/1,4, 20 °C) Měření Matrix a Integrální měření se zdůrazněným středem: 0–20 EV Bodové měření: 2–20 EV
Propojení expozimetru CPU
Expoziční režimy Plně automatické režimy (Auto; Auto [vypnutý blesk]) motivové programy (portrét; krajina; děti; sporty; makro; noční portrét); programová automatika s flexibilním programem (P); clonová automatika (S); časová automatika (A); manuální expoziční režim (M)
Korekce expozice −5 až +5 EV v krocích po 1/3 EV
Expoziční paměť Naměřené expoziční parametry lze uložit do paměti tlačítkem AE-L/AF-L
Citlivost ISO (Doporučený expoziční index) ISO 100 až 6 400 v krocích po 1 EV; lze nastavit rovněž na cca 1 EV nad ISO 6 400 (ekvivalent ISO 12 800); možnost automatické regulace citlivosti ISO
Active D-Lighting Zapnuto, Vypnuto
Automatické zaostřování AF modul Nikon Multi-CAM 1000 s TTL fázovou detekcí, 11 zaostřovacími poli (včetně jednoho křížového snímače) a pomocným světlem AF (pracovní rozsah cca 0,5–3 m)
Pracovní rozsah −1 až +19 EV (ISO 100, 20 °C)
Zaostřovací režimy Automatické zaostřování (AF): Jednorázové zaostření (AF-S); Kontinuální zaostřování (AF-C); Automatická volba režimu AF-S/AF-C (AF-A); automatická aktivace prediktivního zaostřování v závislosti na stavu fotografovaného objektu; Manuální zaostřování (MF): Lze použít elektronický dálkoměr
Zaostřovací pole 11 volitelných zaostřovacích polí
Režimy činnosti zaostřovacích polí Jednotlivá zaostřovací pole, dynamická volba zaostřovacích polí, automatická volba zaostřovacích polí, 3D sledování objektu (11 polí)
Blokování zaostření Zaostřenou vzdálenost lze zablokovat namáčknutím tlačítka spouště do poloviny (Jednorázové zaostření) nebo stisknutím tlačítka AE-L/AF-L
Vestavěný blesk Programy Auto, Portrét, Děti, Makro, Noční portrét: Automatická aktivace blesku s automatickým vyklopením do pracovní polohy; režimy P, S, A, M: Manuální vyklopení do pracovní polohy pomocí tlačítka
Směrné číslo Cca 12, 13 v manuálním zábleskovém režimu (m, ISO 100, 20 °C)
Řízení záblesku TTL: i-TTL řízení záblesku s využitím 420pixelového RGB snímače v kombinaci s vestavěným bleskem a blesky SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 a SB-400; i-TTL vyvažovaný vyjasňovací záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky v kombinaci s měřením Matrix a integrálním měřením se zdůrazněným středem; standardní i-TTL záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky v kombinaci s bodovým měřením
Zábleskové režimy Automatická aktivace blesku, automatická aktivace blesku s redukcí efektu červených očí, automatická aktivace blesku včetně synchronizace s dlouhými časy, automatická aktivace blesku včetně synchronizace s dlouhými časy a redukce efektu červených očí, doplňkový záblesk, redukce efektu červených očí, synchronizace blesku s dlouhými časy, synchronizace blesku s dlouhými časy včetně redukce efektu červených očí, synchronizace blesku na druhou lamelu včetně synchronizace s dlouhými časy, synchronizace na druhou lamelu, vypnuto
Korekce zábleskové expozice −3 až +1 EV v krocích po 1/3 EV
Indikace připravenosti k záblesku Svítí po plném nabití vestavěného blesku a volitelných blesků; bliká po expozici snímku s vyzářením záblesku na plný výkon
Sáňky pro upevnění příslušenství Standardní sáňky ISO 518 se středovým kontaktem, datovými kontakty a aretací
Systém kreativního osvětlení Nikon (CLS) Podpora pokrokového bezdrátového osvětlení s blesky SB-910, SB-900, SB-800 a SB-700 jako blesky Master, s blesky SB-600 a SB-R200 jako blesky Remote, resp. s řídicí jednotkou SU-800; podpora přenosu hodnoty barevné teploty záblesku do těla fotoaparátu v kombinaci s vestavěným bleskem a všemi blesky systému CLS
Synchronizační konektor Adaptér AS-15 se standardním synchronizačním konektorem PC pro připojení blesků kabelem (dostupný samostatně)
Vyvážení bílé barvy Automaticky, Žárovkové světlo, Zářivkové světlo (7 typů), Přímé sluneční světlo, Blesk, Zataženo, Stín, Manuální nastavení; všechny předvolby kromě manuálního nastavení lze jemně vyvážit.
Živý náhled – zaostřovací režimy Automatické zaostřování (AF): Jednorázové zaostření (AF-S); Nepřetržité zaostřování (AF-F); Manuální zaostřování (MF)
Živý náhled – režimy činnosti zaostřovacích polí Zaostřování s detekcí tváří, Velkoplošná zaostřovací pole, Standardní zaostřovací pole, Sledování objektu
Živý náhled – automatické zaostřování Automatické zaostřování s detekcí kontrastu v libovolném místě obrazového pole (při použití režimu Zaostřování s detekcí tváří nebo Sledování objektu volí fotoaparát místo zaostření automaticky)
Videosekvence – automatická volba motivových programů Dostupná v režimu Auto a režimu Auto (vypnutý blesk)
Videosekvence – měření expozice TTL měření expozice pomocí obrazového snímače
Videosekvence – režimy měření expozice Matrix
Videosekvence – velikost obrazu (v pixelech) a snímací frekvence 1 920 × 1 080, 30 p (progresivní)/25p/24p, (Jemný) vysoká/normální kvalita 1 280 × 720, 60p/50p, (Jemný) vysoká/normální kvalita 640 x 424, 30p/25p, (Jemný) vysoká/normální kvalita Snímací frekvence 30p (přesná snímací frekvence 29,97 obr./s) a 60p (přesná snímací frekvence 59,94 obr./s) jsou k dispozici při použití možnosti NTSC v položce Režim videovýstupu. Snímací frekvence 25 p a 50 p jsou k dispozici při použití režimu videovýstupu PAL. Přesná snímací frekvence při použití nastavení 24 p je 23,976 obr./s.
Videosekvence – formát souborů videosekvencí MOV
Videosekvence – komprese videa H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding
Videosekvence – formát záznamu zvuku Lineární PCM
Videosekvence – zařízení pro záznam zvuku Vestavěný monofonní nebo externí stereofonní mikrofon; nastavitelná citlivost
Videosekvence – citlivost ISO ISO 200–6 400; možnost nastavení citlivosti o 1 EV nad ISO 6 400 (ekvivalent ISO 12 800)
Monitor 7,5cm/3“ TFT LCD monitor s cca 921 000 pixely (VGA), pozorovacím úhlem 160 °; zobrazením cca 100 % obrazového pole a regulací jasu
Přehrávání Jednotlivé snímky a náhledy (4, 9 nebo 72 snímků; přehrávání podle kalendáře), zvětšení výřezu snímku, přehrávání videosekvencí, prezentace snímků a videosekvencí, zobrazení histogramů, indikace nejvyšších jasů, automatické otáčení snímků a textové komentáře ke snímkům (v délce max. 36 znaků)
Funkce pro retušování D-lighting, Korekce efektu červených očí, Oříznutí, Monochromatické, Vyvážení barev, Prolínání snímků, Změna velikosti snímku, Zpracování snímků NEF (RAW) (k dispozici je funkce D-lighting), Filtrové efekty (Skylight filtr, Oteplující filtr, Filtr zesilující červenou/zelenou/modrou, Filtr typu hvězda, Změkčující filtr), Efekt miniatury, Rychlé vylepšení, Vyrovnání, Korekce zkreslení, Rybí oko, Korekce perspektivy, Barevné obrysy, Barevná skica, Selektivní barva, Porovnání vedle sebe, Úprava videosekvencí (výběr počátečního/koncového bodu/uložení vybraného snímku)
Rozhraní USB Hi-Speed USB
Videovýstup NTSC, PAL
Výstup HDMI Minikonektor HDMI typu C
Konektor pro připojení příslušenství Kabelová spoušť: MC-DC2 (volitelné příslušenství); jednotka GPS: GP-1 (volitelné příslušenství)
Zvukový vstup Stereofonní minikonektor jack (průměr 3,5 mm)
Podporované jazyky Arabština, čínština (zjednodušená a tradiční), čeština, dánština, holandština, angličtina, finština, francouzština, němčina, řečtina, hindština, maďarština, indonéština, italština, japonština, korejština, norština, polština, portugalština (portugalská a brazilská), rumunština, ruština, španělština, švédština, thajština, turečtina, ukrajinština
Baterie Jedna dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL14
Síťový zdroj Síťový zdroj EH-5b (volitelné příslušenství, vyžaduje volitelný konektor pro připojení síťového zdroje EP-5A)
Stativový závit 1/4“ (ISO 1222)
Rozměry (Š × V × H) Cca 125 × 96 × 76,5 mm
Hmotnost Cca 505 g včetně baterie a paměťové karty, ale bez krytky těla; cca 455 g (pouze tělo fotoaparátu)
Teplota 0–40 °C
Vlhkost Relativní vlhkost pod 85 % (bez kondenzace)
Dodávané příslušenství Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL14 (s krytkou kontaktů), nabíječka baterií MH-24, popruh AN-DC3, A/V kabel EG-CP14, kabel USB UC-E17, krytka okuláru hledáčku DK-5, krytka sáněk pro upevnění příslušenství BS-1, gumová očnice DK-20, krytka těla BF-1B, disk CD-ROM se softwarem ViewNX 2, Návod k obsluze

Jaroslav Kortus

NAVRCHOLU.cz