Jak jsem dospěl k bleskům
Godox proti své vůli

 

Home =titulní strana www
Autor tohoto článku není žádným způsobem povinován se zavděčit výrobcům ani dodavatelům, pokud jsou zmíněni. I přesto, že autor nepokládá publikované snímky za umělecké dílo, podléhá jejich případné použití autorskému zákonu a bez svolení autora nesmí být nikde publikovány!
Vzkazy (dotazy, připomínky, náměty) pro autora článku vítány.

Jaroslav Kortus, www.makofoto.cz

Všechny dosavadní testy objektivů zde

18. 6. 2020

Pokud si vybíráte svůj první blesk - čtěte Jak vybrat blesk

Bylo nebylo, před dávnou dobou, padla má volba při nástupu digitálních zrcadlovek na Nikon. Kupoval či kupuji si nové fotoaparáty Nikon a občas pošilhávám po nových funkcích konkurence, které bych ve svém Nikonu také chtěl, ale nikdy jsem svého rozhodnutí nelitoval. Pokud to bylo jen trochu možné, volil jsem (mimo některých objektivů) i vždy originální příslušenství Nikon. A stejně tak tomu bylo i v okamžiku, kdy jsem potřeboval svůj první externí blesk. Automaticky jsem si zakoupil svůj první SB-80DX a k dalším zrcadlovkám postupně i blesky Nikon SB-800, SB-9000 a i nejnovější přírůstek SB-5000. Ale již při placení 16.000,- Kč za blesk SB-5000, ve mně začal hlodat červíček pochybností, ale přesvědčila mne možnost ovládat tento blesk nejen optickými, ale i rádiovým signálem. A pak nějak přišla doba, kdy jsem potřeboval pro reportáže nasvítit velký sál více blesky současně. Tož fotograf si poradí - na fotoaparát nasadím SB-5000 v režimu TTL a v sále o rozměrech cca 20 x 40 metrů s 10 metrů vysokým stropem si umístím další 3 blesky. Myšlenka dobrá, ale v ten okamžik mi bylo jasné, že infra komunikace blesku na fotoaparátu s podřízenými blesky nebude možná - nejen z hlediska vzdálenosti, ale také z důvodu, že občas jsem k některým bleskům zády. Nezbývalo tedy nic jiného, než spouštět podřízené blesky tzv. "na blbce" - nastavit je na stálý manuální výkon a spouštět je zábleskem hlavního blesku. I prosil jsem všechny přítomné v sále, jsouce hlavní a jediný fotograf, aby nefotografovali s bleskem, že mi spouští i ty moje. Ano, slyšeli to všichni. A co myslíte - pomohlo to? Správně. Ne. Vždyť oni si udělají jenom "jednu fotečku" - no jo, ale když si to řekne 100 lidí, v okamžiku, kdy blesky potřebujete, nestihnou se nabít. Navíc bez toho, že bych k bleskům fyzicky došel, jsem je nemohl regulovat.

A obdobný problém venku v létě - blesk mimo fotoaparát na stojanu. Spuštění blesku zábleskem nefunguje, řízení přes infra je velmi nespolehlivé i na krátkou vzdálenost. Opět jediné řešení - spouštět blesk rádiem.

Řešení se nabízelo samo - zakoupím si Nikon rádiový vysílač za dalších 5.000,- Kč, abych mohl ovládat SB-5000 rádiem a vyzkouším si to. Ano, funguje to - ale kamarád by si jej chtěl občas vypůjčit a má Nikon D810. Půjde to? Kupodivu - ne! Ten rádiový vysílač podporují jen fotoaparáty D5, D500, D850, Z6, Z7 a D7500. Takže smolíček. A to už je věc na pováženou, protože to je přece pouze záležitost nového firmware, ale s tím se u Nikonu nikdo neobtěžoval.

Dobrá, kamarád má smůlu. Tak alespoň v menších prostorách budu používat SB-5000 - ten budu ovládat rádiem a ostatní blesky Nikon přes infra, půjde to? A pak jsem našel následující tabulku:

Fotoaparát

 

Optické řízení (infra)

Rádiové řízení

Hlavní/řídící blesk

(jednotka)

 

Podřízený blesk

Řídící jednotka

 

Podřízený blesk

Skupina A, B

Skupina C

Group D, E, F

SB-5000, SB-700, SB-500,
SB-R200 (makro)

SB-5000, SB-700,
SB-R200 (makro)

SB-5000

D5, D500, D850, Z6, Z7

SU-800

Ano

Ano

WR-R10

Ano

SB-700, SB-500

Ano

Ne

D7500

Interní blesk

Ano

Ne

WR-R10

Ano

A v tu chvíli se ve mně něco zlomilo. To než bych všechno nastavil, tak bude zítra. Sakra Nikone, jestli si myslíš, že si půjdu koupit další 3 blesky SB-5000, každý za 16.000,- Kč, tak to tedy zase ne.

A tak jsem začal hledat, jak celou situaci vyřešit - tentokráte ovšem bez Nikonu. Prohlédl jsem trh s "neznačkovými" blesky a měl jsem následující požadavky:

- blesk musí být cca stejně výkonný = stejné směrné číslo - jako SB-900 (SB-5000)
- musí mít v sobě jak rádiový vysílač, tak přijímač
- musí mít displej
- musí umět komunikovat s mými dosavadními Nikon blesky (nejlépe také rádiem).

A - našel jsem - Godox. Nejen, že mé požadavky - alespoň dle specifikací - splňoval, ale dokonce překračoval. A tak jsem si udělal své první porovnání mezi modelem Godox TT685 a Nikonem SB-5000:

Parametr Godox TT685 Nikon SB-5000
Cena 3.890,- Kč nejméně v ČR - 15.990,- Kč

Mohu mít 4 blesky Godox nebo 1 Nikon

Směrné číslo (ISO 100, ohnisko 200 mm) 60 55

Vyhlašuji remízu, tento rozdíl v praxi nepoznám

Zoom hlavy blesku 20-200 mm 24-200 mm
Manuální zoom hlavy blesku Ano Ano
Rozptylka a odrazná destička v hlavě blesku Ano Ano
Otáčení a naklápění hlavy blesku Ano Ano
Zábleskové režimy i-TTL, manuální, stroboskopický i-TTL, manuální, stroboskopický, AA, A, manuální s prioritou vzdálenosti 

Režimy, které má Nikon navíc, používá v praxi jen promile fotografů

Podporované režimy fotoaparátu Automatická vysoce rychlá FP synchronizace blesku, blokování zábleskové expozice, synchronizace s dlouhými časy, redukce efektu červených očí, synchronizace na druhou lamelu, korekce expozice Automatická vysoce rychlá FP synchronizace blesku, blokování zábleskové expozice, synchronizace s dlouhými časy, redukce efektu červených očí, synchronizace na druhou lamelu, korekce expozice
Dobíjecí doba na plný výkon 2.6 s 2.6 s
Pomocné světlo AF Ano Ano
Rádiový přijímač Ano Ano
Rádiový vysílač Ano Ne, dokoupit externí
Napájení 4 tužkové aku (nebo model s Li-on) 4 tužkové aku
Optické infra řízení blesku Ano Ano
Hmotnost 410 g 420 g
Příslušenství v ceně měkké pouzdro, stojánek měkké pouzdro, stojánek, difuzor, 2 barevné filtry
Automatické rozpoznání bar. filtrů Ne Ano, v automatických režimech expozice
Podpora řízení skupin blesků Rádiové 3, optické 2 Rádiové 6, optické 3
Aktualizace firmware blesku Ano - přes USB port Ano, přes fotoaparát
Ochrana proti přehřátí Ano Ano, vylepšená o větráček

Pohled na zadní stranu

Godox je celkově o malý chlup větší. Ano, Godox působí na první omak trochu laciněji, je to patrně výběrem typu plastu - ale také podstatně lacinější je :) Na horní straně hlavy blesku si můžete u Nikonu všimnout malých výstupků - slouží pro nasazení difuzoru a 2 barevných plastových filtrů (obojí je součástí balení). Tuto vymoženost u Godoxu nenajdete, v balení při koupi není ani difuzor (lze dokoupit samostatně za 99,- Kč), ani barevné gelové filtry (musíte koupit někde jinde a připevňovat třeba gumičkou). Myslím, že difuzor by při koupi měl být součástí balení, je používán rozhodně 100x častěji než barevné filtry. A stovka zase nejsou velké peníze. Zatímco blesky Nikon mají rychloupínací páčku, Godox má šroubovací kolečko, které je trochu méně šikovné než řešení Nikonu, zde by mohli vývojáři ještě něco vylepšit.

A tím se dostáváme k tomu hlavnímu - k ovládání, displejům, menu. Tak nejprve to ovládání. Pokud si někdo v posledních letech pořizoval blesky od Nikonu v řadě SB-800, SB-900 (910) a SB-5000, tak si musel myslet, že se někdo u Nikonu zbláznil a v případě blesku SB-5000 už musel hulit fakt dobrý matroš. Každý blesk má ovládání naprosto rozdílné.

Těžko budete hledat něco méně srozumitelného a intuitivního, než je ovládání SB-5000. Už jen to, že první poloha páčky při zapnutí je režim "Remote", tedy podřízeného blesku, vás musí naštvat hned. Některé volby jsou pod "i", některé v MENU - ano, na všechno se dá asi zvyknout, ale nesmíte současné používat např. i model Nikon SB-900 (910), protože tam je všechno jinak a když chvátáte, praštili byste s něčím o zem. Ale zpět k našim dvěma favoritům:

Godox: Po displejem jsou základní 4 tlačítka, jejichž význam se mění a je vždy zobrazen na displeji nad tlačítky. Tlačítko vpravo slouží pro přepínání režimů v pořadí: normální režim, řídící infra, řídící rádiem, podřízený infra, podřízený rádiem. Tlačítkem MODE se volí zábleskový režim (TTL, manuál) a do menu se dostanete podržením tlačítka zcela vlevo pod displejem. Otočným kroužkem se volí hodnoty, tlačítkem SET se potvrzují. Jak jednoduché. Proti blesku Nikon zde chybí tlačítko pro osvětlení scény náhledovými záblesky, tuto funkci Godox zatím neumí (modelovací osvětlení). Ovládání u Nikonu je strašné a i po několika letech jsem si na něj nezvykl. Displej je u Godoxu méně jemný, o to však výraznější. U obou blesků jde měnit jen kontrast displeje, nikoliv jeho jas. U Godoxu mi připadá, že svítí až příliš intenzivně a snížením kontrastu displeje si nepomůžete, ale v divadle s bleskem fotit nebudete.

Malou poznámku si zaslouží i zoom zábleskové výbojky - u Nikonu reaguje i na minimální změnu ohniskové vzdálenosti o pár mm, u Godoxu reaguje skokově na hodnotách 24, 28, 35, 50 mm - ale toto nepovažuji za problém, je to spíše vlastnost.

Příjemnou zvláštností je, že v okamžiku přepnutí do režimu podřízeného blesku (= dálkové ovládaného), změní displej svou barvu a podsvícení tlačítek ze zelené na oranžovou.

Delším podržením tlačítka C.Fn se dostanete do menu blesku, kde můžete nastavit:

- vypnutí/zapnutí automatického vypnutí blesku
- vypnutí/zapnutí pomocného světla zaostřování
- automatické vypnutí blesku v podřízeném režimu (slave) po 30 nebo 60 minutách nečinnosti
- vypnutí/zapnutí zvukového potvrzení dostatečného záblesku
- dobu podsvícení displeje - vypnuto/zapnuto/jen 12 sekund
- kontrast LCD displeje
- zapnutí/vypnutí indikátoru podřízeného režimu (2 blikající diody na přední straně blesku)
- volba čísla ID pro rádiové řízení - vypnuto/číslo od 0 do 99

V porovnání s menu blesku Nikon SB-5000 mi nic podstatného nechybí (pokud nepočítám, že Godox nemá režimy A a AA, o kterých většina uživatelů ani po létech práce s tímto bleskem nic neví). Snad jen automatické rozpoznávání DX fotoaparátů a objektivů pro úpravu úhlu posunutí výbojky, ale je opravdu drobnost. Nikon je vybaven větráčkem, který se sepne při nebezpečí přehřátí blesku a tím umožní používat blesk pro daleko větší počet záblesků při plném výkonu blesku. Godox snese 30 záblesků na plný výkon (při HSS jen 15) nebo 60 záblesků na poloviční výkon (při HSS jen 30) a potom si můžete dát 10 minut přestávku - stejně se chovaly i všechny modely blesků Nikon před SB-5000. Při běžném reportážním focení není u dnešních fotoaparátů problém nastavit vyšší ISO, aby blesk nejel na plný výkon a tak možnost přehřátí blesku by měla být pro většinu fotografů čistě teoretická.

Přední strana

Oba blesky mají na přední straně konektor pro externí napájení a oba jsou vyrobeny v Číně. Čumák Nikonu mi připadá elegantnější, ale vzhled nefotí. Nikon má na přední straně extra čidlo pro spuštění zábleskem, Godox jej má patrně ukryté pod červeným krytem.

Boční pohledy

Nikon má jen jeden konektor pro kabelové spojení s dalším bleskem, Godox má celkem 3 konektory - konektor bezdrátové komunikace, synchronizační konektor a USB port pro aktualizace firmware.

Nikon má na boční straně čidlo pro infra komunikaci a indikátor spárování rádiového přenosu, Godox má tato čidla pod krytem blesku.

Závěr: Za mne mohu prohlásit, že mi tam nechybí žádná funkce, kterou jsem doposud používal u Nikon blesku.

A nyní další dobré zprávy - budu se držet nadále jen fotoaparátů a blesků Nikon

Dobrá zpráva číslo 1

Každý Godox 685 (ale i jiné modely) má v sobě jak rádiový přijímač, tak rádiový vysílač. Nemusíte tedy dokupovat žádné extra vysílače, pokud budete mít jeden blesk (hlavní) v sáňkách fotoaparátu a druhý (podřízený) někde na stativu. Pokud nebudete chtít používat žádný blesk na fotoaparátu, budete potřebovat nasadit na fotoaparát řídící jednotku pro rádiovou komunikaci s podřízenými blesky - v tomto případě máte na výběr dokonce 3 modely:

Pohybují se v cenových relacích od 1.200,- Kč do 2.100,- Kč. Tyto jednotky se od sebe liší hlavně komfortem obsluhy- fungují na AA baterie a mají dosah až 100 metrů! Pracují takřka se všemi digitálními zrcadlovky i bezzrcadlovkami Nikon, podporují vysokorychlostní synchronizaci (HSS aneb AutoFP), iTTL, manuální nastavení blesků, nastavení ohniskové vzdálenosti podřízených blesků, kompenzaci expozice a další - viz odkaz.

Dobrá zpráva číslo 2

Již vlastníte nějaké blesky Nikon? Zapojte je do sestavy blesků Godox. Blesky Godox podporují optické řízení blesků Nikon a mohou být použity např. s blesky Nikon SB (800, 900, 910, 5000) jako řídící i podřízené blesky a dokonce budou poslouchat v režimu podřízených blesků vestavěný blesk vašeho fotoaparátu Nikon (pokud je toho vestavěný blesk schopen).

Dobrá zpráva číslo 3

Zdá se vám optické řízení vašich blesků Nikon nespolehlivé a chcete i své stávající blesky Nikon zapojit po bok blesků Godox v systému rádiového řízení? I to je možné. Zakoupíte si pro své blesky Nikon rádiový přijímač X1R, do kterého svůj blesk Nikon zasunete. Bude vám na to stačit 1.200,- Kč pro každý blesk Nikon, který budete chtít použít - stačí, když bude tento blesk podporovat i-TTL komunikaci. Na jednotce stačí nastavit pouze komunikační kanál a příslušnou skupinu. V patici přijímače je připraven stativový závit.

 

Dobrá zpráva číslo 4

Součástí přijímače X1R jsou i 3 kabely pro různé konektory Nikon fotoaparátů - nasadíte přijímač na fotoaparát (není podmínkou) a propojíte jej jedním ze tří dodávaných kabelů s konektorem pro dálkovou spoušť na fotoaparátu. Namáčknutím tlačítka "Test" na vysílači dojde k zaostření (v režimu automatického ostření fotoaparátu) a domáčknutím tlačítka dojde k expozici. Dosah je opět přibližně 100 metrů.

Dobrá zpráva číslo 5

I když si nekoupíte blesk Godox (což by byla škoda) a budete chtít nadále používat své blesky Nikon a využít možností řízení rádiem, stačí si zakoupit vysílač a přijímač a blesky ovládat rádiem. Pokud budete chtít používat i blesk na fotoaparátu, musíte si zakoupit některou z "průchozích" jednotek - např. X2T a pro každý podřízený blesk rádiový přijímač. Pokud blesk na fotoaparátu používat nechcete, můžete použít i nejlépe vybavený vysílač XProN. Tento způsob můžete zvolit i v případě, že jste si zakoupili blesk Nikon SB-5000. Bude to totiž stále levnější, praktičtější a mnohem univerzálnější řešení, než si k blesku SB-5000 dokupovat Nikon vysílač WR-R10 a být omezen použitím pouze nejnovějších fotoaparátů Nikon.

Dobrá zpráva číslo 6

V tomto testu popisuji pouze funkce blesku Godox TT685, protože jeho poměr cena/výkon je dle mého názoru bezkonkurenční. Ale pokud by vám výkon tohoto blesku nestačil, můžete si zakoupit Godox AD360II - poskytne všechny funkce blesku TT685, ovšem má trojnásobný výkon než blesk TT685, blížící se již klasickým ateliérovým bleskům - 360 WS. Nasadit jej můžete buď přímo na fotoaparát, postavit na stojánek. V tomto typu již nejsou používány klasické tužkové baterie - blesk je napájen externím akumulátorem s kapacitou 4500 mAh, který vystačí na cca 450 záblesků na plný výkon (je možné napájet 2 blesky současně). Tento akumulátor můžete samozřejmě použít i pro napájení ostatních systémových blesků Godox - tedy i pro TT685, který použitím tohoto externího akumulátoru je schopen se po záblesku na plný výkon nabít za cca 1 sekundu! Samozřejmě můžete tento blesk začlenit do své soustavy blesků a ovládat stejně, jako TT685. Stejně dobrou variantou může být i ještě skladnější řešení - Godox AD200 o síle 200 Ws.

Rozhodně netvrdím, že je to vzhledem k externímu akumulátoru ideální reportážní sestava (i když není velká a akumulátor se do kapsy či na opasek vejde - váží 500g, co je únosné i při rozměrech 16x13x5 cm). V ceně je základní reflektor, ale můžete si za pár korun dokoupit Beauty Dish s voštinou - zde je akorát škoda, že na blesku není klasický adaptér Bowens, aby bylo možné použít i klasické softboxy (byly by totiž na hlavu blesku asi příliš těžké). Nicméně vyrábějí se různé adaptéry pro použití systémových blesků se softboxy, a tak by se asi nějaká kombinace našla a výkon blesku už je dostatečný i pro použití v ateliéru - stejné platí i pro Godox AD200.

Kdo by měl na tímto bleskem křičet radostí, jsou svatební fotografové - pokud vám pomocník nasvítí model před odrazku (na což je běžný blesk za slunečného počasí většinou málo výkonný), dosvítíte si portrét na kratší vzdálenost i za slunečného dne, protože blesk samozřejmě podporuje HSS až do 1/8000s. Výkonné, lehké a dobře přenosné řešení - podobné budete asi hledat jinde marně.

Dobrá zpráva číslo 7

Pokud uvažujete i o klasických ateliérových zábleskových jednotkách - ať již bateriových nebo pouze s napájením 220V , tak i většina těchto blesků je vybavena opět rádiovými přijímači a opět je můžete začlenit do systému svých Godox blesků a nemusíte kupovat žádné další extra vysílače.

Závěr

Budete na trhu těžko hledat výrobce, jehož systém blesků je tak univerzální a přitom cenově výhodný - nejen, že vám za pár korun umožní udělat z vašich dosavadních blesků (ať již Nikon, Canon, Fuji, Sony, atd.) blesky ovládané rádiem, se kterými bude pracovat i v režimu optického řízení, ale nabídne vám celý ucelený systém od systémových blesků až po ateliérové, který se ovládá jednotným způsobem přes stále stejné vysílače. Kombinace, které jsem doposud vyzkoušel (spolupráce blesků Nikon SB-800, 900 a 5000 s Godoxem TT685 a rádiovými vysílači a přijímačem), pracují bez problémů - k mé velké radosti. Možná bych měl pár drobností na vylepšení - to se najde vždy, ale za ty ceny jim to rád odpustím. Hlavní je funkčnost a spolupráce všech blesků - a tam zatím vše funguje, jak má. A já mám vyřešeno, že nemusím kupovat další 3 blesky Nikon SB-5000, každý za 16.000,- Kč. Je velmi smutné, že s takto inteligentní (a levné) řešení jako má Godox není schopen dát na trh žádný z největších výrobců fotoaparátů.

Praktické zkušenosti ještě doplním, jakmile bude chvilka času.

Dovozce poskytuje k bleskům, vysílačům i přijímačům Godox české návody, anglický originál k TT685 můžete najít třeba zde.

 

Aktualizace pro rok 2023:

 

Zpráva číslo 1:

Technický pokrok se nedá zastavit a tak nastal mohutný nástup bezzrcadlovek a Nikon není výjimkou. U bezzrcadlovek nefunguje zatím u žádného výrobce blesku červené pomocné světlo ostření - pokud blesk bezzrcadlovku pozná, tak jej nezapne a pokud nepozná, tak přisvěcovat bude, ale není to nic platné. Bezzrcadlovky by patrně potřebovali přisvěcovat zeleným světlem a takový blesk zatím neexistuje.

 

Zpráva číslo 2:

Některé blesky Godox nefungují v režimu TTL, pokud jsou nasazeny přímo do sáněk bezzrcadlovky Nikon Z9 (kupodivu fungují na tomto modelu v režimu TTL přes vysílač X-pro N). Jedná se o starší modely, které se již v současné době nevyrábí, dostaly své nástupce (většinou označeny římskou dvojkou nebo trojkou v názvu blesku). Takže např. Godox TT685N na Z9 v režimu i-TTL  nebo HSS vůbec blesk nespustí, zatímco novější model TT685IIN již funguje správně. Časem se možná objeví i další modely fotoaparátů, které již budou mít pouze elektronickou závěrku jako model Z9, proto pozor při nákupu starších blesků Godox - u blesku Godox V1N si aktualizujte pro spolupráci s Nikonem Z9 firmware.

 

Zpráva číslo 3:

Z trhu zmizely radiové Godox příjímače X1R - Godox je přestal vyrábět. Proč? Asi proto, že pomocí těchto přijímačů bylo možné spouštět blesky jiných výrobců - a to Godox vyhodnotil jako nevýhodné, protože každý blesk Godox má v sobě jak vysílač, tak přijímač radiových signálů a tak výrobce tlačí fotografa k nákupu blesku Godox v roli přijímače. Ještě jich někde na internetu pár najdete, ale dovozce je již nemá a neprodává. Pokud firma Godox svůj přístup nepřehodnotí, nebudou.
Oprava pro rok 2023: Přijímače se na trh vrátili a zhruba za tisícovku si je můžete zase koupit :)

 

Test se týká konkrétních výrobků náhodně vybraných z běžné maloobchodní sítě.
Nedá se vyloučit, že výsledky jiných kusů mohou být mírně odlišné a skutečně za to nenesu odpovědnost:)

 

Líbil se vám test a pomohl vám v rozhodování? Považujete informace v něm obsažené za přínosné? Možná vám ušetřil i nějaké peníze? Testy nejsou komerční záležitostí, jsou bez reklam a jejich vypracování je velice časově náročné. Pokud usoudíte, že stojí alespoň za 100,- Kč, pošlete je na účet
1232407103/0800

Děkuji :) A nespoléhejte na to, že přispějí jiní, oni si říkají to samé.

Jaroslav Kortus, 602 379 525 (po 17.00 hod.)

 

NAVRCHOLU.cz